O metodach walki z niepodległościowym podziemiem

W najbliższy piątek odbędzie się spotkanie autorskie z Tadeuszem Płużańskim, synem opozycjonisty w czasach PRL oraz autorem kilku publikacji dotyczących metod zwalczania niepodległościowego podziemia po roku 1945.

Publicysta jest historykiem i badaczem najnowszej historii Polski. Z uwagi na pochodzenie z rodziny opozycjonisty jego prace traktują głównie o członkach niepodległościowego podziemia z czasów komunizmu w Polsce oraz sposobach jego zwalczania przez komunistyczną bezpiekę. Jest również autorem głośnej książki „Bestie” przywołującej postacie najbardziej krwawych oprawców, znęcających się nad członkami takich organizacji jak WiN, ROAK czy NZS. Pod koniec 2013 Płużański został prezesem „Fundacji Łączka” wspierającej prace poszukiwawcze potajemnie pochowanych członków organizacji niepodległościowych.

Wizyta autora będzie okazją do zapoznania się z działalnością władz narzuconych Polsce w wyniku konferencji Jałtańskiej wobec żołnierzy nieakceptujących rządów komunistycznych. Będzie to również ważny głos w dyskusji o przeniesieniu tablicy upamiętniającej XX lecie powstania Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego głównym zadaniem było zwalczanie niepodległościowych organizacji.

Spotkanie odbędzie się w dawnym Domu Żołnierza, 6 lutego o godz. 18:00 (wstęp wolny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *