Stacja PKP Góra Kalwaria

Z przesiadką do stolicy

Czy likwidacja bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą spowoduje odpływ pasażerów i w konskwencji zamknięcie linii?

Do 27 lipca (do dziś!!!) trwają konsultacje społeczne mające na celu zbadanie potrzeb mieszkańców w zakresie transportu kolejowego. Na ich podstawie zostanie określony rozkład jazdy, który zacznie obowiązywać już w grudniu br.

Z informacji, do których dotarło czasopismo „Z biegiem szyn” wynika, że pozyskane przez Koleje Mazowieckie składy Flirt, które miały obsługiwać połaczenie z Modlina do Góry Kalwarii nie są przystosowane do niskich peronów na stacjach w Górze Kalwarii i Czachówku Wschodnim. Władze spółki znalazły zatem sposób na ominięcie problemu – do Czachówka Południowego miałyby jeździć Flirty, a odcinek do Góry Kalwarii obsługiwałyby wysłużone EN57. Rozwiązanie takie ma jedną wadę – mieszkańcy Góry Kalwarii musieliby przesiadać się w Czachówku, co wydłużałoby znacząco podróż. Taka niedogodność miałaby, zdaniem lokalnych działaczy, doprowadzić w przyszłości do likwidacji połączenia z uwagi na znikomą ilość pasażerów.

Niepokojący w całej sprawie jest fakt, że informacja o konsultacjach została zamieszczona jedynie w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu wojewódzkiego. Bez nagłośnienia w mediach szanse na dotarcie pasażerów do informacji o prowadzonych konsultacjach są znikome. Urząd może natomiast uznać, że brak sygnałów od pasażerów oznacza akceptację dla działań samorządu.

W celu wyrażenia opinii na temat lokalnego połączenia wystarczy pobrać formularz (kliknij tutaj), a następnie po wypełnieniu odesłać na adres e-mail: kolej@mazovia.pl

6 komentarzy do artykułu “Z przesiadką do stolicy”

  1. Zostawić tę linię, ponieważ coraz więcej osób będzie sprowadzać się do Góry Kalwarii i to w dużej bliskości do stacji PKP. Będą nowi pasażerowie.
    Należy pomyśleć jak jeszcze bardziej rozwinąć to połączenie, a nie ograniczać.

  2. Zostawić tę linię !!! Co z młodzieżą dojeżdżająca do szkół, co z ludźmi którzy dojeżdżają do pracy !!! Nasz kochany Polonus odwołał część kursów czym mamy się dostać do Stolicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *