Barszcz buraczano - chrzanowy i sytocha - tradycyjne potrawy z Urzecza

Regionalnie w gastronomiku

Smaki tradycyjnej, mazowieckiej kuchni odkryć można było podczas finału XIX konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Tegoroczna edycja odbywała się w Górze Kalwarii w szkole gastronomicznej, do której zjechało kilkudziesięciu producentów żywności z całego Mazowsza.

Cykliczne spotkania organizowane są przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i jest objęty patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Salceson

W rywalizacji brali udział ludzie, dla których odtwarzanie tradycyjnych smaków naszego regionu jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim życiową pasją. Dzięki nim mieliśmy możliwość spróbować m.in. smalczyku ze złotnickiej świnki, dżemu z pędów świerkowych, koziego sera z miętą, kabanosów z gęsi i wielu innych przysmaków. Wśród nagrodzonych produktów znalazły się: mus jabłkowy z Bończy przygotowany bez dodatku cukru, sernik tradycyjny, kozi ser twarogowy z Cegłowa, miody nawłociowe z nadwiślańskich łąk czy kwas z buraków czerwonych. Natomiast najwyższe wyróżnienie, czyli nominację do Perły otrzymały następujące produkty: smalec ze świni złotnickiej białej, kiełbasa podsuszana z Kamienia, chleb żytni z ziarnem i powidła śliwkowe.

Ser z pokrzywą

W części gastronomicznej o nagrodę walczyło sześć zespołów, które zaprezentowały doskonałe rozumienie tradycyjnych smaków Mazowsza, a mistrzynią regionalnej kuchni okazała się pani Grażyna Leśniak, która oczarowała jury sytochą i barszczem chrzanowo – buraczanym wprost z Urzecza. Konkurs był okazją do zapoznania się z bogactwem i różnorodnością lokalnych produktów i potraw, a także dał nam szansę na spotkanie z fascynującymi ludźmi.

Powidła z czarnej porzeczki z miętą

Szlachecki rosół z gęsi i pierogi z gęsiną.

Korniczanki

Kapusta z grochem

KKP

Komentarz do artykułu “Regionalnie w gastronomiku”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *