Ogrodzenie z prefabrykowanych płyt betonowych

Podatek od reklam, ogrodzenia do wymiany

Do najbliższej środy mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do projektu „uchwały krajobrazowej”, regulującej zasady umieszczania reklam i ogrodzeń na terenie miasta i gminy.

Samorząd Góry Kalwarii rozpoczął pracę nad projektem uchwały trzy lata temu. W tym czasie odbyły się konsultacje z mieszkańcami oraz przyjmowano i rozpatrywano uwagi mieszkańców. Aktualnie prace nad projektem uchwały znajdują się w końcowej fazie. Po przeanalizowaniu stanowiska mieszkańców gminy projektem zajmie się rada, a po uchwaleniu nowe przepisy będą obowiązywały w naszej gminie.

Z uwagi na fakt, że zaproponowane przez Magistrat przepisy będą miały istotne konsekwencje finansowe dla mieszkańców warto żeby jak największa grupa zainteresowanych osób wysłała swoje stanowisko do urzędu miasta.

Reklamy

Na zorganizowanych przez UMiG w dniu 14 maja konsultacjach szczegółowo zapoznano zgromadzonych z zasadami umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej. Choć włodarze twierdzili, że chodzi jedynie o uporządkowanie bałaganu jaki obecnie panuje w tej materii, bardzo szybko okazało się, że przepisy będą w znaczny sposób ograniczały prawo własności przedsiębiorców i zwykłych mieszkańców, którzy wynajmują część swoich ogrodzeń właścicielom firm.

Z dużym zaskoczeniem zgromadzeni przedsiębiorcy przyjęli informację burmistrza Strzyżewskiego o planowanej uchwale ustalającej wysokość opłat od powierzchni reklamowej. Choć zapewniano, że będą to minimalne dopuszczalne stawki, tłumaczenia burmistrza nie przekonały lokalnych biznesmenów. Zaskoczenie było tym większe, że w trakcie poprzednich konsultacji taka informacja nie została przekazana.

Drugą regulacją, która zbulwersowała środowisko przedsiębiorców było wytłumaczenie jakie informacje będzie można zamieścić bezpłatnie na lokalu usługowym. Okazało się, że za darmo powiesić będzie można jedynie logo firmy, jej nazwę, dane teleadresowe i godziny otwarcia. Sprecyzowanie czym dokładnie przedsiębiorstwo się zajmuje (np. ubezpieczenia na życie, masaże, wydruki wizytówek itp.) jest w myśl paragrafów uchwały reklamą i będzie podlegało opodatkowaniu. Na nic zdały się tłumaczenia, że gmina otrzymuje podatki z tytułu prowadzenia działalności czy od powierzchni użytkowej. W tej sytuacji na plan dalszy zeszły ograniczenia formy reklam czy inne mniej istotne uregulowania.

Ogrodzenia

Choć problem wyglądu ogrodzeń był poruszany w trakcie konsultacji w minimalnym stopniu warto poświęcić chwilę na omówienie zmian jakie nas czekają.
Informacją, która zapewne ucieszy większość posiadaczy posesji będzie fakt, że uchwała w większości przypadków nie przewiduje czasu dostosowania ogrodzeń do jej wymogów. Oznacza to, że dopóki ogrodzenie będzie istniało w takiej formie jak przed wejściem w życie nowych uregulowań, nie będzie potrzeby jego wymiany czy przestawiania. Od tej reguły istnieją wyjątki: ogrodzenie będzie trzeba dostosować w sytuacji, gdy wykonane jest z materiałów niskiej jakości (plandeki, blacha trapezowa, materiały z rozbiórek) lub gdy wykonane jest z prefabrykowanych płyt betonowych. O ile ogrodzenia z niestandardowych materiałów są rzadkością, szacujemy, że betonowe płoty znajdują się na kilkudziesięciu posesjach w całej gminie, a ich wymiana będzie musiała nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Zastanawiający jest również upór ratusza dotyczący ograniczenia możliwości stosowania kolorów na ogrodzeniach. W myśl zapisów dopuszczalne będą tylko kolory szary, czarny i odcienie beżowego. Ponadto na jednym ogrodzeniu będzie można zastosować maksymalnie trzy kolory. Choć uchwała nie przewiduje czasu dostosowania ogrodzeń wydaje się prawdopodobne, że chcąc odnowić ogrodzenie dotychczasowo pomalowane na zielono będziemy zmuszeni do wybrania jednego z kolorów wskazanych w uchwale.

Warto również wspomnieć, że wszystkie ogrodzenia powstające w przyszłości będą musiały spełniać szczegółowe wytyczne. Uchwała reguluje m.in. wysokość ogrodzeń i podmurówek, minimalny prześwit ogrodzenia czy kolorystykę i materiał, z którego mogą być wykonane.

Uwagi do projektu można składać pisemnie w Urzędzie Miasta i Gminy lub wysyłając wiadomość e-mail na adres planowanie@gorakalwaria.pl Wnioski, które wpłyną po 5 czerwca nie będą brane pod uwagę!

Projekt uchwały znajdziecie tutaj.

13 komentarzy do artykułu “Podatek od reklam, ogrodzenia do wymiany”

 1. A co w tym zaskakującego, że za reklamę w przestrzeni publicznej się płaci? Czyżby właściciel Górakalwaria .org, udostępniał reklamę przedsiębiorców za darmo? Najwyraźniej piszący powyższy tekst, nie rozróżnia informacji od reklamy. Warto się poduczyć.
  Warto też, zajrzeć do podręczników urbanistycznych aby się przekonać, że przestrzeń wspólna na wsi lub w mieście, podlegała OD ZAWSZE (od początku kształtowania się miast i wsi) bardzo ścisłym uregulowaniom – to wiadomości z zakresu szkoły podstawowej.
  Dziennikarz, to ktoś więcej niż zdumiony piszący. Uczenie się – nie boli.

 2. Przedsiębiorcy ktorzy zaplaca dodatkowe 100 zl za reklame a dochod maja na poziomie ponizej sredniej krajowej oczywiscie przeniosta ta oplate na klientów. Wobec tego towary i uslugi napewno zdrożeją . Coz jestesmy bogatym panstwem wiec kolejna olata nic nam nie zmieni brawo popierajmy male firmy.

 3. Niech Ratusz się weźmie za coś sensownego, np obniżenie opłat za śmieci, a nie biorą pieniądze za bzdury. Mój płot, moja sprawa i nikogo nie powinno to obchodzić jaki mam prześwit oraz kolor. Będę chciała mieć różowy to pomaluję i Burmistrzowi nic do tego.
  Aha i niech Burmistrz pamięta, że wystarczy kilkaset podpisów, by go odwołać, więc niech się tak nie cieszy na tę ciepłą posadkę. Resztę również można; ludzie nie są dla władzy lecz na odwrót.

  1. jak Pani budowała dom albo kupowała mieszkanie to też do urzędu njie chodziła i nic nie zgłaszała? przecięż to też nie urzędu sprawa. Śmieci też nie są urzędu tylko wasze więc czemu urząd ma się wtrącać w wasze.

 4. Ograniczenie wielkości reklam czy sposób umieszczenia tak aby chociażby nie zagrażał życiu można by rozważyć ,opodatkowanie reklam na własnych posesjach ,treść na reklamach czy ilość kolorów na własnej posesji ogranicza wolność obywatelską witaj komuno 2. Oj w tym kraju długo nie nastąpi wolność , zawsze ktoś musi za nas decydować i wydaje mu się że wie lepiej . Jeszcze kilka lat i będzie dopuszczalny tylko kolor czarny lub biały .W moim planie zagospodarowania znalazłem że „Ustala się obowiązek stosowania na elewacjach budynków stonowanej kolorystyki o przewadze jasnych kolorów naturalnych i kolorów ziemi.” ;).

 5. A gdzie prawo własności nasi radni i burmistrz na czele niech się stuknie dobrze w głowę zamiast pomagać przedsiębiorcą to jeszcze życie utrudniają i wyzyskują hieny

 6. Na moim własnym budynku za moje zarobione pieniądze powiesiłem reklamę i teraz te darmozjady z gminy chcą pieniądze za to co miesiąc !!!!!
  Ludzie co tu się zaczyna wyrabiać !!!!

  Protestujmy, zjednoczmy się bo niedługo będą nam nakazywać jak mamy meblować się w domu i gdzie ma łóżko stać !!!!
  jak bym tylko mógł tu kląć !!!! J…………… K…………… !!!!

 7. PROPOZYCJE JAKIE SIE ZALEGLY W GLOWACH RZADZACYCH SA JAWNYM PRZEKROCZENIEM NASZEJ WOLNOŚCI I NIJAK SIE MAJA DO PRAWA BUDOWLANEGO. OCZYWISTE JEST TEZ ŻE REKLAMA WINNA BYC OPLACONA PRZEZ REKLAMODAWCE JESLI JEST REKLAMA A NIE NAZWA INSTYTUCJI I CO PROPONUJE. JAK TAK DALEJ POJDZIE TO PAN BURMISTRZ NAKAZE PANOM W DNI ŚRODY I PIATKI CHODZIC W SUKIENKACH A PANIOM W KALESONACH. NIE TEDY DROGA !!! RZADZACY ŚA DLA NAS A NIE MY DLA NICH. NALEZY WYSLUCHAC NASZYCH SŁOW. JESLI NIE WIADOMO O CO CHODZI TO CHODZI O PIENIĄŻKI. RADZE PRZEMYŚLEC TE GŁUPAWKĘ I WROCIC DO NORMALNOŚCI. AMEN

 8. Przypuśćmy , ze babcia jakaś jest sama mieszka sobie skromnie i ledwo emerytura statcza jej na utrzymanie domku i podwórka ale działka jej graniczy z drogą publiczną a dziadek nędznymi środkami ale dał radę postawić nowy betonowy płot bo stary miał 50 lat ….. teraz ukochana gmina każe dziadkowi dostosować się i wymienić płot na spełniający standardy gminne …..
  Pytanie brzmi za co mają to zrobić ???
  Jakie środki gmina ma by babci wymienić płot bo babcia nie ma pieniędzy ???
  Czy po prostu ukarze babcie olbrzymimi karami , naśle komornika , komornik babcie zlicytuje , sprzeda jej jedyną własność ,odda pieniądze gminie a babcie zostawi na ulicy bez domu ???

  Proszę się zastanowić nad tym troszkę ….

 9. Szanowany Panie Burmistrza , czy Pan na prawdę nie ma innych poważnych spraw do załatwienia , tylko zajmuje się moim ogrodzeniem , a może rozwiąże Pan takie problemy jak :
  kanalizacja – mieszkańcy wylewaja nieczystości z szamba na pola ,
  palenie śmieci i smierdzacego miału w piecach ,
  tragiczny stan chodników dla pieszych lub ich brak ,
  zły stan jezdni , pełno dziur ,
  rakotwórczy eternit na niektórych dachach ,
  nieuzasadniona bardzo duża podwyżka opłaty za wywóz śmieci ,
  brak kontroli i egzekwowania od mieszkańców udokumentowania w formie umowy lub rachunku wywozu szamba i śmieci .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *