Li-La-Lo – pomiędzy Warszawą i Tel Awiwem

18 stycznia o godzinie 19:30 w nowej siedzibie Ośrodka Kultury odbędzie się niezwykły koncert łączący dwa narody i kraje.

Olga Mieleszczuk wraz z zespołem przeniosą nas w klimat Warszawy z lat 30 i Tel Awiwu z lat 40 ubiegłego wieku. W trakcie koncertu zostaną wykonane polskie piosenki śpiewane w języku hebrajskim (m. in. „Ach śpij kochanie”,”Ostatnia niedziela”) oraz polskie wersje szlagierów jidysz. W trakcie występu zatańczy para taneczna specjalizująca się w tangach Tangopoemat.

Wykonawcy zainspirowani zostali przez izraelski kabaret Li-La-Lo. Grupa założona została w roku 1944 przez Mosze Wileńskiego i Natana Altermana, którzy wyemigrowali do Izraela z Warszawy. Li-La-Lo wzorował się na przedwojennych polskich kabaretach i osiągnął ogromny sukces. Przez krótki czas występowali w nim twórcy polskich szlagierów (m. in. S. Petersburski), którzy wraz z armią Andersa znaleźli się w Palestynie.

Warto przypomnieć, że twórcami wielu popularnych polskich piosenek byli Żydzi. Tekst kołysanki „Ach śpij kochanie” napisał Ludwik Starski (Kałuszyner), a muzykę skomponował Henryk Wars (Warszawski), obaj pochodzenia żydowskiego.

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *