Odsłonięcie tablicy z nazwą Most Nadwiślańskiego Urzecza

Most z nową nazwą

1 września na moście pomiędzy gminami Góra Kalwaria i Karczew odsłonięte zostały tablice z nową nazwą nadaną przeprawie przez samorządy obu gmin.

Nową nazwę mostu zaproponował dr Łukasz Maurycy Stanaszek, który Nadwiślańskie Urzecze odkrył i stara się przywracać pamięć o regionie. Samorządowcy przychylili się do propozycji w listopadzie ubiegłego roku. Decyzja radnych została zaakceptowana przez zarządcę drogi i stała się oficjalną nazwą mostu. Uroczystego odsłonięcia tablic z nazwą Most Nadwiślańskiego Urzecza dokonali burmistrzowie Góry Kalwarii i Karczewa.

Jak podkreślał inicjator nadania nazwy Na Urzeczu Wisła była zawsze osią, która łączyła ludzi zamieszkujących tereny po obu stronach rzeki. W okolicy zawsze budowano mosty, funkcjonowały również liczne przewozy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Góra Kalwaria była jednym z ważniejszych ośrodków w regionie. To właśnie w Górze Kalwarii zlokalizowana była największa na Urzeczu binduga (miejsce, gdzie składowano i przygotowywano drewno przed dalszym spławianiem). Góra Kalwaria jest również dziś ważnym ośrodkiem promującym zapomniany nieco mikroregion. To właśnie władze naszej gminy dofinansowały wydanie pierwszej książki poświęconej Urzeczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *