Zagłosuj na projekt

Od najbliższej środy będzie można głosować na projekty złożone w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego dla Góry Kalwarii.

Głosowanie potrwa do 23 sierpnia. W tym czasie mieszkańcy Góry Kalwarii będą mogli wybierać spośród 11 zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 września br. Wypełnione karty do głosowania będzie można wrzucać do urn zlokalizowanych w Urzędzie Miasta, Ośrodku Kultury i na basenie. Ponadto wypełnioną i zeskanowaną kartę (lub jej zdjęcie) można będzie wysłać na adres obywatelski@gorakalwaria.pl Kartę do głosowania można pobrać tutaj. Przypominamy, że głosować mogą jedynie mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 rok życia. Na karcie do głosowania można zaznaczyć tylko jeden projekt.

Zmiany w regulaminie

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego była pierwszą, w której obowiązywał znacząco zmodyfikowany regulamin. Po zeszłorocznej klapie (tylko jeden projekt spełniał wymogi formalne) w tym roku wprowadzono zmiany, które miały zachęcić mieszkańców do włączenia się w inicjatywę. Służyć temu miało zmniejszenie liczby wymaganych podpisów popierających projekty do 15 oraz ograniczenie wartości projektów do 100 tysięcy zł. Wprowadzone modyfikacje najwyraźniej spodobały się mieszkańcom gdyż w tym roku zgłoszono aż 15 pomysłów na zmiany w mieście. Niestety ograniczenie spowodowało, że wykluczono z realizacji duże inwestycje, które były realizowane w ubiegłych latach (watro przypomnieć, że dzięki uporowi wicestarosty Strzyżewskiego i systematycznemu zgłaszaniu kolejnych etapów inwestycji doczekaliśmy się częściowej rewitalizacji wiślanej skarpy). Jeśli obecny regulamin zostanie utrzymany w przyszłości podobne inicjatywy nie będą mogły być realizowane. Ze zmian w regulaminie warto odnotować zapisy wymuszające zgodność ze strategiami i planami gminy, by zapobiec sytuacji sprzed dwóch lat, gdy konieczne były modyfikacje w projekcie przebudowy centrum miasta. Dużym minusem jest też wykluczenie projektów będących częścią większych inwestycji (w ten sposób doprowadzono do rewitalizacji wspomnianej wyżej skarpy).
Najciekawszym elementem tegorocznych zmian było zaproszenie do komisji oceniającej projekty przedstawicieli mieszkańców miasta. Czynny udział w pracach komisji to niewątpliwie bardzo ciekawe doświadczenie pozwalające zobaczyć z jakimi problemami muszą na co dzień mierzyć się pracownicy magistratu.

Odrzucone projekty

W trakcie oceny zgłoszonych projektów komisja opiniująca stwierdziła, że cztery nie spełniają wymogów regulaminowych i nie zostaną poddane pod głosowanie. Wśród odrzuconych pomysłów znalazły się:

Zakup sprzętu dla OSP w Baniosze (budżet obywatelski dotyczy mieszkańców miasta, pozostałe miejscowości naszej gminy dysponują funduszami sołeckimi),

modernizacja wieży strażackiej (gmina nie posiada stosownej dokumentacji i z tego powodu nie będzie można zrealizować projektu w przyszłym roku),

modernizacja chodnika przy ul. Lipkowskiej (konieczne jest przeprowadzenie remontu całej drogi),

letnia plaża zlokalizowana obok basenu, która stała się pierwszą ofiarą zmian w regulaminie – 100 000 zł okazało się kwotą zbyt małą, by pokryć koszty zakupu sprzętu i jego funkcjonowania.

Projekty poddane pod głosowanie

Kolejność projektów na kartach do głosowania została ustalona w sposób losowy.

1. W zdrowym ciele, zdrowy duch – cykl bezpłatnych ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

2. Serwujemy tenis w mieście – nauka gry w tenisa dla mieszkańców Góry Kalwarii.

3. Street Workout Park – budowa miejskiego parku do ćwiczeń siłowych zlokalizowanego w okolicy basenu.

4. Turystyczne szlaki tematyczne – projekt zakłada oznakowanie zabytkowych miejsc w mieście tablicami informacyjnymi, które przybliżą zwiedzającym historię okolicy.

5. Centrum Integracji Środowiskowej – remont pomieszczeń w budynku, który użytkują Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz zakup potrzebnego sprzętu (komputery, zmywarka, xero, meble).

6. Piękne i czyste miasto – montaż zdrojów ulicznych z wodą pitną (z opcją poideł dla zwierząt), montaż słupów ogłoszeniowych, zakup koszy na śmieci umożliwiających segregację odpadów oraz zamalowanie wulgaryzmów na budynkach gminnych.

7. Zajęcia z samoobrony – szkolenie mieszkańców w zakresie samoobrony.

8. Rozbudowa miejskiego monitoringu – wymiana kamer będących własnością gminy, rozbudowa serwera (rejestratora) włączenie do systemu kamer zlokalizowanych na skarpie, rozbudowa systemu o kolejne kamery.

9. Modernizacja chodnika na ulicy Pijarskiej – remont chodnika wzdłuż ulicy Pijarskiej (w sąsiedztwie osiedla Pijarska).

10. Modernizacja placu zabaw przy ulicy Dominikańskiej – wymiana części zabawek na placu zabaw w centrum miasta

11. Dbamy o mamy – cykl warsztatów dla mam dotyczących doboru właściwej kolorystyki i garderoby, wizażu, doboru stylizacji, rozwoju osobistego oraz organizacji. Projekt obejmuje również 24 spotkania z fizjoterapeutą, na których młode mamy będą uczyły się jak radzić sobie z niedogodnościami po porodzie (bóle kręgosłupa, miednicy, rozstępy mięśni brzucha itp).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *