Aleksander Doba w Górze Kalwarii

Warto mieć marzenia i niektóre z nich realizować

W dniach 21-22 października Górę Kalwarię odwiedził znany podróżnik Aleksander Doba.

Dwudniowa wizyta pierwszego człowieka, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk z Lizbony na Florydę została zainicjowana przez miłośników sportów wodnych i wsparta przez władze samorządowe.

W piątkowy wieczór mieszkańcy po brzegi wypełnili salę Ośrodka Kultury przy ul. Białka. W trakcie spotkania podróżnik podzielił się ze zgromadzoną publicznością doświadczeniami z dwóch wypraw transatlantyckich. W trakcie prelekcji publiczność zapoznana została m.in. z konstrukcją kajaka, którym Aleksander Doba przebył dwukrotnie ocean, niebezpieczeństwami czyhającymi na śmiałków pokonujących samotnie ocean oraz opowieściami o zwierzętach spotkanych w trakcie podróży. Prelekcję wzbogacił również film dokumentalny Telewizji Polskiej zrealizowany w trakcie jednej z wypraw. Po zakończonej prelekcji mieszkańcy mogli zakupić najnowszą książkę autobiograficzną gościa oraz otrzymać autograf.

W sobotnie popołudnie odbył się spływ kajakowy dla osób, które zdecydowały się sfinansować część kosztów wyprawy podróżnika. Pomimo niesprzyjającej aury, w samo południe, z portu rzecznego na Wiśle w Górze Kalwarii wyruszyło w kierunku Warszawy kilkanaście kajaków. Oprócz podziękowania dla sponsorów spływ miał na celu promocję budowy przystani, miejskiej plaży oraz centrum ratownictwa wodnego w Górze Kalwarii. Organizatorzy zaprosili do udziału samorządowców z gminy i powiatu, niestety inne obowiązki uniemożliwiły udział burmistrza Góry Kalwarii i jego zastępcy w spływie. Władze powiatowe reprezentował wicestarosta A. Strzyżewski. Kajakarze do Warszawy dopłynęli ok godz. 16, po czym ogrzali się przy rozpalonym nad brzegiem Wisły ognisku.

Portal gorakalwaria.org był patronem medialnym obydwu wydarzeń.

Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty spotkania z Aleksandrem Dobą oraz krótkie filmy dokumentujące spływ. Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z obydwu wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *