Zdjęcie satelitarne portu rzecznego w Górze Kalwarii

Czy w Górze Kalwarii powstanie nowa przystań?

Starostwo wyasygnowało kwotę 36 tys. zł na pomiary geodezyjne działki zlokalizowanej pomiędzy mostami kołowym i kolejowym w Górze Kalwarii.

Starostwo Powiatowe w Piasecznie zleciło prace geodezyjne w celu uregulowania kwestii prawnych dotyczących działki nr 9, w skład której wchodzi obszar pomiędzy mostem kolejowym, a mostem samochodowym (w tym port). Urząd chce doprowadzić do zgodności z definicją działki ewidencyjnej, z uwzględnieniem ustawy prawo wodne oraz wydzielić jednorodne stany prawne. Tłumacząc urzędniczą terminologię na język polski chodzi o ustalenie linii brzegowej Wisły i Cedronu i oddzielenie wody od lądu, gdyż w obecnym stanie prawnym działka nr 9 stanowi jedną całość. Jednocześnie przygotowana zostanie dokumentacja geodezyjna i ekspertyzy, które pozwolą na uregulowanie powyższych kwestii w księdze wieczystej i pomogą rozstrzygnąć kwestie własnościowe nieruchomości. Wykonanie powyższych czynności jest niezbędne do tego, by w przyszłości można było zagospodarować wspomniane tereny.

Zainteresowanie nadwiślańskimi terenami powiatu ucieszyło osoby pływające po Wiśle w celach rekreacyjnych. Ośrodek Brzanka, będący własnością Skarbu Państwa (gmina Góra Kalwaria jest zarządcą nieruchomości), jest w złym stanie technicznym, a wiosną każdego roku pojawiają się problemy z wypłynięciem z przystani (powodem jest nanoszony przez Wisłę piach). Aktywistom marzy się przystań z prawdziwego zdarzenia, plaża, a także deptak i miejsce do spędzania wolnego czasu nad rzeką przy ognisku. Potencjalna przystań byłaby również wykorzystywana przez WOPR. Pomysł reaktywowania przystani zgłaszany był również w ramach budżetu obywatelskiego.

Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski skomentował plany starostwa w następujący sposób:

„Wisła ma niesamowity i wciąż nieodkryty potencjał, dlatego podejmujemy działania, aby w przyszłości zarówno rzeka, jak i port były dostępne i służyły naszym mieszkańcom, ale i przyjezdnym. Proces uregulowania prawnego działki między mostami to pierwszy i niezbędny krok, aby pójść do przodu w kwestiach własnościowych tej działki i w przyszłości móc spełnić marzenia mieszkańców, o Wiśle jako miejscu spędzania wolnego czasu. O tym co w przyszłości tu powstanie, kto będzie to robił, za jakie pieniądze jest jednak za wcześnie by mówić.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *