Zdjęcie satelitarne portu rzecznego w Górze Kalwarii

Czy w Górze Kalwarii powstanie nowa przystań?

Starostwo wyasygnowało kwotę 36 tys. zł na pomiary geodezyjne działki zlokalizowanej pomiędzy mostami kołowym i kolejowym w Górze Kalwarii.

Starostwo Powiatowe w Piasecznie zleciło prace geodezyjne w celu uregulowania kwestii prawnych dotyczących działki nr 9, w skład której wchodzi obszar pomiędzy mostem kolejowym, a mostem samochodowym (w tym port). Urząd chce doprowadzić do zgodności z definicją działki ewidencyjnej, z uwzględnieniem ustawy prawo wodne oraz wydzielić jednorodne stany prawne. Tłumacząc urzędniczą terminologię na język polski chodzi o ustalenie linii brzegowej Wisły i Cedronu i oddzielenie wody od lądu, gdyż w obecnym stanie prawnym działka nr 9 stanowi jedną całość. Jednocześnie przygotowana zostanie dokumentacja geodezyjna i ekspertyzy, które pozwolą na uregulowanie powyższych kwestii w księdze wieczystej i pomogą rozstrzygnąć kwestie własnościowe nieruchomości. Wykonanie powyższych czynności jest niezbędne do tego, by w przyszłości można było zagospodarować wspomniane tereny.

Zainteresowanie nadwiślańskimi terenami powiatu ucieszyło osoby pływające po Wiśle w celach rekreacyjnych. Ośrodek Brzanka, będący własnością Skarbu Państwa (gmina Góra Kalwaria jest zarządcą nieruchomości), jest w złym stanie technicznym, a wiosną każdego roku pojawiają się problemy z wypłynięciem z przystani (powodem jest nanoszony przez Wisłę piach). Aktywistom marzy się przystań z prawdziwego zdarzenia, plaża, a także deptak i miejsce do spędzania wolnego czasu nad rzeką przy ognisku. Potencjalna przystań byłaby również wykorzystywana przez WOPR. Pomysł reaktywowania przystani zgłaszany był również w ramach budżetu obywatelskiego.

Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski skomentował plany starostwa w następujący sposób:

„Wisła ma niesamowity i wciąż nieodkryty potencjał, dlatego podejmujemy działania, aby w przyszłości zarówno rzeka, jak i port były dostępne i służyły naszym mieszkańcom, ale i przyjezdnym. Proces uregulowania prawnego działki między mostami to pierwszy i niezbędny krok, aby pójść do przodu w kwestiach własnościowych tej działki i w przyszłości móc spełnić marzenia mieszkańców, o Wiśle jako miejscu spędzania wolnego czasu. O tym co w przyszłości tu powstanie, kto będzie to robił, za jakie pieniądze jest jednak za wcześnie by mówić.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *