Fontanna na rynku w Górze Kalwarii - zdjęcie archiwalne

Czego chcą mieszkańcy?

Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu obywatelskiego na rok 2015.

Od 1 lipca do 31 sierpnia składać można było propozycje inwestycji i działań, które mają szanse być sfinansowane z puli 500 000 przeznaczonej na realizację pomysłów mieszkańców. Aktualnie trwa weryfikacja wniosków i ich ocena formalno-prawna. Głosowanie nad zaakceptowanymi projektami odbywać się będzie od 1 do 15 października. Inicjatywy, które zdobędą największą ilości głosów będą zrealizowane już w przyszłym roku.

Warto zwrócić uwagę na to, co według mieszkańców miasta powinno być załatwione w pierwszej kolejności. Do magistratu wpłynęło 9 wniosków. Zważywszy na liczbę mieszkańców Góry Kalwarii jest to znikoma ilość. Wydaje się, że zarówno mieszkańcy jak i włodarze powinni wyciągnąć z tego faktu stosowne wnioski.

Zgłoszone pomysły podzielić można na kilka grup. Najwięcej pomysłów dotyczy wyglądu miasta. „Zielony Pasternik” czy „Rewitalizacja wiślanej skarpy i zagospodarowanie jej na park miejski” kładą akcent na tereny zielone położone w granicach miasta. Potrzeba uprzątnięcia tych terenów i wykorzystania ich na potrzeby rekreacji była podnoszona wielokrotnie. Do tej pory, poza prywatną inicjatywą wspólnego sprzątania skarpy, nie udało się osiągnąć w tej sprawie żadnych rezultatów. Kolejnym projektem z tej grupy jest budowa fontanny na rynku w Górze Kalwarii. Starsi mieszkańcy pamiętają poprzednie fontanny usytuowane na rynku przed ratuszem. Młodsi z zazdrością opowiadają o tej wybudowanej niedawno w Piasecznie.

Po dwa wnioski dotyczą kina w Górze Kalwarii i organizacji zajęć dla mieszkańców. Kino, według mieszkańców, powinno otrzymać cyfrowy projektor oraz wyjść z murów i w plenerze prezentować ciekawe filmy. Zajęciami powinni zostać objęci seniorzy a dla wszystkich spędzających aktywnie wolny czas zaproponowano „Bieg Stefana”. Warto zauważyć, że zakup projektora miał być zrealizowany już kilka lat temu. Do tej pory nie udało się zmodernizować kina (co związane jest z problemami własnościowymi budynku. Miło natomiast zauważyć, ze pierwsze seanse kina plenerowego odbyły się w ostatnich dniach sierpnia.

Pozostałe dwa wnioski dotyczą reaktywacji Gminnego Centrum Informacji oraz przeniesienia tablicy upamiętniającej żołnierzy KBW z ratusza do Izby Pamięci Wojska.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w zeszłym roku młodzież zgłosiła do konkursu budowę skateparku. Wystarczyło niewiele ponad 400 głosów oddanych na tę inwestycję, by w ciągu kilku miesięcy została oddana do użytku. Pamiętajmy o tym w pierwszej połowie października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *