Pływający wodny młyn - bździel

„Miele bździele” – młyn wodny w Górze Kalwarii

„Miele, bździele” – tradycyjnym zawołaniem młynarza rozpoczął się pokaz jedynej w Polsce repliki pływającego młyna wodnego.

Organizatorem wyprawy młyna z Nowego Korczyna do Włocławka mającej na celu przypomnienie zapomnianej tradycji wodnych młynów oraz promocję województwa świętokrzyskiego jest Muzeum Wsi Kieleckiej, klub wodniacki „Kon-Tiki” z Pińczowa oraz Ośrodek Kulturalno – Historyczny w Chrobrzu.

Zapomniane obecnie pływające młyny były w XIX wieku spotykane powszechnie. Z uwagi na swoją powolną pracę nie mogły zmieniać zbyt często miejsca cumowania. Z tego powodu po rzekach pływało wiele egzemplarzy, które obsługiwały poszczególne miejscowości. Bździele (tak nazywano pływające młyny) potrzebowały niewielkiego nurtu rzeki by napędzać kamienne żarna. Dolna izba przeznaczona była na potrzeby młyna a w górnej urządzano mieszkanie dla obsługi. Replika płynąca Wisłą została dodatkowo wyposażona w silnik spalinowy oraz nawigację GPS i sonar. Pomimo posiadania nowoczesnych urządzeń niski stan Wisły spowodował, że mły kilkanaście razy osiadał na mieliznach. Po zakończonej podróży replika zostanie rozebrana i przekazana do Skansenu w Tokarni koło Kielc.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Klub Wodniacki „Kon-Tiki” w Pińczo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *